התמחות במחלקה הכלכלית במשרד רואי חשבון

סטודנטים רבים לחשבונאות מגלים במהלך התואר כי אינם מעוניינים לעסוק במקצוע ראיית החשבון במובנו הקלאסי. משרדי ראיית החשבון השונים מציעים התמחות במחלקה הכלכלית של המשרד. סטודנטים מעטים יודעים במה מדובר. במאמר זה נסקור את המבנה ואת אופי העבודה במחלקות אלו ולמי עבודה זו מתאימה. רקע כוחן של המחלקות הכלכליות עלה ככל שעולם העסקים התפתח והפך מורכב יותר. עסקאות הנעשות בין חברות גדולות ואף בינלאומיות דורשות הבנה בכלכלה, חשבונאות ומשפטים גם יחד, ולשם כך דרוש כוח אדם איכותי המעוניין לעסוק בתחומים מגוונים ומשתנים של עולם העסקים. השירותים המסופקים השירותים אותם מספקות המחלקות הכלכליות מגוונים, החל בהערכות שווי של חברות ורכיבים פיננסיים בדוחות הכספיים וכלה בהשוואות בין חברות לצורך תגמול בכירים בארגון. להלן מספר עיסוקים של מחלקות כלכליות:
 • הערכות שווי חברות – ביצוע הערכת שווי של חברה דורש הכרה עם מתודולוגיות של מימון, חשבונאות כלכלה ועולם העסקים ככלל. הערכת שווי נעשית לצרכים מגוונים החל בדרישה של הרגולטור וכלה בהתמחרות בין מוכר לרוכש.
 • בדיקות נאותות – בדיקת נאותות הנה בחינה של העסק מן המסד לטפחות במטרה לאתר חשיפות שונות, ועלויות בלתי צפויות כגון חובות לעובדים או תביעות משפטיות, ובחינה האם הדוחות הכספיים משקפים באמת את "המצב בשטח". בדיקות נאותות הנן בדרך כלל דרישה של רוכש פוטנציאלי בטרם חתימה על עסקת הרכישה.
 • בדיקות כדאיות עסקית – בחינת כדאיות בכניסה לעסקאות שונות באמצעות בחינה של ההכנסות הצפויות למול הסיכונים הצפויים, ותוך התייחסות לסינרגיה אפשרית לעסקי החברה הרוכשת, פוטנציאל השבחה ועוד.
 • ייעול עסקי – עסקים רבים פועלים שנים רבות, לעתים בשיטות מיושנות דבר המתבטא בכספים היורדים לטמיון. עסקים אלו פונים למחלקה הכלכלית במשרד רואה חשבון במטרה לייעל את תהליכי העבודה בהם.
 • חוות דעת כלכליות – אלו ניתנות בגין סוגיות חשבונאיות מורכבות כגון התחשבנות בין שני צדדים בעסקאות מורכבות או שנמשכו לאורך שנים, חוות דעת לבית משפט, בוררויות ועוד.
 • עבודה עבור משרדי ממשלה – בחינה של תוכניות כלכליות והשפעתן על המדינה, בחינה של פרויקטים מורכבים ועוד.
 • הערכות שווי של נכסים והתחייבויות כדרישה של כללי החשבונאות הבינלאומיים – בכלל זה שיערוך אופציות, עסקאות מימון מורכבות, נכסים שונים ועוד.
 • עבודות תמחיר – בחינת העלויות בעסק, העמסת העלויות באופן נכון ועוד.
 • השוואות בינלאומיות של חברות – לדוגמה לצורך בחינת שכר בכירים בחברות, הוצאות שונות ועוד.
אופי העבודה העבודה במחלקות הכלכליות מתאפיינת בשעות עבודה מרובות, לעתים מעל 12 שעות ביום. העבודה דורשת יכולת לימוד עצמית, לא תמיד ישנם כללים ברורים וקיימת דרישה להשתלט על חומר רב בזמן קצר. סוגי העבודות משתנים תדיר והמתמחה / עובד נדרש לעתים לעבוד על מספר פרויקטים במקביל. התחומים בהם עוסקים דורשים הבנה במימון, כלכלה, חשבונאות ומשפטים, על העובד לקרוא חומר רקע רב, ולהבין בעולם העסקים. במחלקות הכלכליות נהוג "לזרוק את העובד למים", כלומר להתחיל מייד לעבוד על תיק, ולבחון את התמודדות העובד עם החומר. מאפייני כוח האדם ותהליכי קבלה כוח האדם במחלקות הכלכליות מורכב בדרך כלל מסטודנטים בעלי ציונים גבוהים, שהחליטו שאינם מעוניינים להתקדם בתחום הביקורת, אלא להיכנס לעולם העסקים באופן ישיר יותר. על מנת להתקבל למחלקות הכלכליות במשרדים יש לבקש זאת בשלב ראיון העבודה במשרד. המתמחים שנמצאו מתאימים בשיחות הראשוניות יעברו מבחנים בתחומים הבאים:
 • מבחן באקסל – הכולל שאלה שאת הפיתרון לה יש להציג על גבי גיליון אקסל.
 • מבחן באנגלית – לדוגמה, כתיבת מכתב רשמי באנגלית.
 • מבחן במקרו כלכלה – שאלות על המשק, מחזורים כלכליים, מנגנון הריבית והאינפלציה, תפקידי הממשלה ועוד.
 • סימולציה – קבלת החלטות כלכליות מורכבות במצבי לחץ, מיקרו כלכלה, ועוד.
העובדים במחלקות הכלכליות בדרך כלל למדו חשבונאות וכלכלה או חשבונאות ומשפטים, עם זאת ישנם במחלקות אלו גם סטודנטים שלמדו כלכלה בלבד, סטטיסטיקה, וכן בעלי ניסיון שעבדו בחברות שונות בשוק כגון חברות ביטוח או בנקים. היתרון שבעבודה במחלקה כלכלית ואפשרויות קידום מחלקות כלכליות נתפסות בשוק העבודה כספקיות של עובדים ברמה גבוה ביותר. עובדים יכולים להתקדם במחלקה עצמה עד לדרגת שותף, יש מי שנוהגים להחליף בין המחלקות הכלכליות במשרדים השונים במטרה לשפר את מעמדם, תנאי השכר ועוד. כמו כן, לאחר עבודה במחלקה כלכלית ניתן לעבור למשרדי בוטיק המתמחים בייעוץ כלכלי מורכב, שיקום חברות, ועוד. אפשרות נוספת היא לעבור לעבוד אצל אחד הלקוחות להם ייעצתם, או לבתי השקעה שונים, בתפקידי אנליסטים ותפקידי מטה שונים. כמובן, שניתן להשתמש בכישורים שנרכשו במהלך העבודה לשם הקמת עסק. החיסרון שבעבודה במחלקה כלכלית מי שעבד במחלקה כלכלית החל משנת התמחותו הראשונה לא עסק מעולם בביקורת, ועשוי להרגיש שאינו מיישם את שלמד בתואר, עם זאת ממילא מי שמגיע למחלקה הכלכלית לא מעוניין בתחום הביקורת. המלצה נפוצה הנה לעבור למחלקה הכלכלית לאחר עיסוק של שנה באחת ממחלקות הביקורת במשרד. לסיכום עבודה במחלקה הכלכלית במשרד רואה חשבון, הנה עבודה מאתגרת הדורשת מהעובד נכונות לימוד והשקעה. הניסיון הנצבר נחשב יוקרתי ומהווה מקפצה בשוק העבודה.
נכתב על ידי גיל לוי
Loading Facebook Comments ...
עקבו אחרינו ב: Facebook
 
Copyright © 2010 Stager
(סטאז'ר). כל הזכויות שמורות
 
StagerLogoFooter

אודות סטאז'ר

אתר סטאז'ר הוקם בשנת 2010 ושם לעצמו למטרה לשפר את הידע המצוי בפני סטודנטים לחשבונאות, מתמחים בראיית חשבון ורואי חשבון באמצעות הנחלת ידע שנצבר אצל מתמחים בתקופת ההתמחות בראיית חשבון ואצל רואי חשבון במשרד בו הם עובדים או עבדו בעבר. באופן זה אנו מקווים שמי שעתידים להתחיל את ההתמחות בראיית חשבון יוכלו לקבל החלטות נכונות יותר באשר למקום עבודתם העתידי, החלטות המבוססות על ידע ולא על מזל. קראו עוד
Close