קבלה להתמחות במשרדי רואי חשבון – דינמיקה קבוצתית

בשל הביקוש הגובר מצד סטודנטים לחשבונאות להתקבל להתמחות במשרדי רואי החשבון הגדולים, ובמקומות התמחות נוספים הנחשבים אטרקטיביים ואשר בהם ניתן להתמחות בראיית חשבון או לעבוד כרואי חשבון ואשר מספר המעוניינים להתמחות ולעבוד בהם גבוה, נוקטים אותם מקומות עבודה במספר מבחנים ומבדקים שנועדו לסנן את העובדים והמתמחים הפוטנציאליים בטרם קבלתם להתמחות או לעבודה. אחד המבחנים הנפוצים אותו מיישמים משרדי רואי החשבון הגדולים הוא מבחן הדינמיקה הקבוצתית. מבחן זה אשר משמש מעסיקים רבים, הותאם לצרכיהם של משרדי רואי החשבון הגדולים במטרה שיוכלו להגיע לסינון מיטבי של מי שמבקשים לעבור אצלם את ההתמחות בראיית חשבון או לעבוד אצלם כרואי חשבון וכך יסייע בידם להשיג את המתמחים ורואי החשבון המתאימים להם ביותר. תהליך הדינמיקה הקבוצתית במשרדי רואי החשבון נחשב מאיים לדעת חלק מהסטודנטים, המתמחים לראיית חשבון ואף רואי חשבון המבקשים להתקבל לעבודה במשרדים. "אני לא סוג הבנאדם שמתאים למבחנים האלו, כל פעם שאני ניגשת אני מרגישה שאני צריכה להתנהג באופן מזויף, אני לא אוהבת את האנשים שאיתי ואני לא רוצה להנהיג אותם…" זו אמרה הנשמעת לעתים מפי מי שנדרשים לעבור את הדינמיקה הקבוצתית במשרדי רואי החשבון הגדולים. יחד עם זאת, הדינמיקה הקבוצתית מהווה חלק משמעותי בקבלה למשרדי רואי חשבון ועל-פי תוצאותיה מחליטים פעמים רבות אם המועמד ימשיך או לא ימשיך את תהליך המיון ועל כן נכון לברר לקראת מה אנו הולכים כאשר אנו מקבלים זימון למבחני הדינמיקה הקבוצתית במשרד רואי חשבון. צוות סטאז'ר ביקש ממכון הדס, המתמחה בהכנת מתמחים ורואי חשבון למבחני מיון וראיונות עבודה למשרדי רואי חשבון לספק מידע הנוגע למבחני הדינמיקה הקבוצתית. להלן המידע שהועבר על ידי חנה סלע, מנהלת מקצועית במכון הדס : בתהליך הדינמיקה הקבוצתית בו נוקטים משרדי רואי החשבון על היחיד בקבוצה ועל הקבוצה בכללותה, לעבור מגוון משימות, מטלות וסימולציות. בתהליך זה באים לידי ביטוי האלמנטים התקשורתיים, המילוליים והיוזמתיים של המועמדים. כמו כן, נבדקים יכולת ההובלה, מנהיגות, כריזמה מול קבוצה, אסרטיביות, דומיננטיות מול פשרנות ואופרטיביות. הדינמיקה הקבוצתית מהווה חלק משמעותי ממבחני המיון לעבודה. כמו כן, היא מהווה כלי אבחוני במיון ראשוני של מועמדים, כך שעל-פי תוצאותיה מחליטים אם המועמד ימשיך או לא ימשיך את תהליך המיון במשרדי רואי החשבון. איך לשווק עגבנייה מרובעת!? מה התכונה החשובה ביותר לתפקיד של מנהל כספים? איך בונים גשר מאבני לגו!? מגוון המשימות הקבוצתיות הנו רב ומה שחשוב בסופו של דבר הוא התפקוד וההתמודדות של היחיד מעבר לאותה משימה ספציפית. "עשה" ו"אל תעשה" במבדקי הדינמיקה הקבוצתית של משרדי רואי החשבון :
  • היו מודעים לשפת הגוף שלכם. שפת גוף נכונה מתבטאת בישיבה זקופה, יציבה, ללא הנעת יתר של ידיים או רגליים. קשר עין עם אנשי הקבוצה מבלי "להיצמד" לחפץ כמו עט, מהדק, משקפיים. חיוך קטן ורלבנטי מידי פעם מהווה גורם חיובי ומרכך.
  • חישבו באופן אופרטיבי וענייני. בביצוע מגוון המשימות והסימולציות אשר תתבקשו לבצע בעת מבדקי הדינמיקה הקבוצתית במשרדי רואי החשבון חשוב לגבש דפוסי חשיבה ועשייה משימתיים שיקדמו את הקבוצה ואתכם באופן היעיל והענייני ביותר לפתרון. דומיננטיות נכונה פירושה הובלה של הקבוצה לפתרון וליעד. דומיננטיות לא נכונה פירושה השתלטות על הקבוצה, אי מתן מקום לאחרים להתבטא והתמקדות ביעד האישי שלך.
  • אל תכנסו למאבקי כוח ועימותים. אף פעם לא להגיע למצב של כוחניות, אגרסיביות, הרמת קול. צריך להבדיל בין חילוקי דעות שהנם לגיטימיים, לבין כוחניות ומאבקי כוח שהנם גורמים מקשים ומפריעים בתהליך הקבוצתי. עליך לדעת לקדם את יעדיך מבלי ליצור "נוגדנים", מבלי להיכנס לעקשנות, עימותים וכוחניות, אלא תוך שימוש בדרכי שכנוע, שיתוף והקרנה חיובית של סמכותיות.
  • היו מודעים לעמידה בלוחות זמנים. מומלץ לקחת בקבוצה תפקיד ארגוני של רישום, איסוף חומר, אחריות על תכנון שלבי העבודה – תפקיד המעיד על ראיית מאקרו ועל יכולת ארגונית טובה. כמו כן, מודעות וערנות לנושא עמידה בזמנים – חשובה ביותר. הדבר קובע את מסגרת היעדים, את זמן הדיבור של כל אחד מחברי הקבוצה ומונע "סחבת" ואי-עמידה במשימות הקבוצתיות, תכונות הנדרשות מרואי חשבון וממתמחים בראיית חשבון.
  • הכנה לדינמיקה הקבוצתית . ההכנה כוללת התנסות בפועל ופידבק מאנשי מקצוע על ההקרנה, הנוכחות ורמת הביצוע בדינמיקה הקבוצתית במשרדי רואי החשבון. ההכנה מקנה כלי התמודדות גבוהים, שיקוף אובייקטיבי למועמד לגבי רמת הביצוע שלו וכן אפשרות להתנסות במגוון תהליכים וסימולציות של הדינמיקה הקבוצתית.
Loading Facebook Comments ...
עקבו אחרינו ב: Facebook
 
Copyright © 2010 Stager
(סטאז'ר). כל הזכויות שמורות
 
StagerLogoFooter

אודות סטאז'ר

אתר סטאז'ר הוקם בשנת 2010 ושם לעצמו למטרה לשפר את הידע המצוי בפני סטודנטים לחשבונאות, מתמחים בראיית חשבון ורואי חשבון באמצעות הנחלת ידע שנצבר אצל מתמחים בתקופת ההתמחות בראיית חשבון ואצל רואי חשבון במשרד בו הם עובדים או עבדו בעבר. באופן זה אנו מקווים שמי שעתידים להתחיל את ההתמחות בראיית חשבון יוכלו לקבל החלטות נכונות יותר באשר למקום עבודתם העתידי, החלטות המבוססות על ידע ולא על מזל. קראו עוד
Close