מאמרים

 1. על משרדי ראיית חשבון, זה הקטן עוד גדול יהיה…

  מחוויותיה של מאיה שהתמחתה במשרד רואי חשבון קטן ועברה להתמחות במשרד רואי חשבון גדול. הקדמה את לימודי התחלתי באוניברסיטה העברית בירושלים, בחוגים לחשבונאות וכלכלה. בסוף השנה הראשונה הגיעו לאוניברסיטה נציגים של המשרדים הגדולים והזמינו את הסטודנטים למצגות בהן הציעו לנו לבוא לראיון ולבחור בהם להתמחות שתחל עוד 3 שנים מאותו המועד. המסלול הטבעי ביותר היה ללכת למשרד גדול ו"לסגור" התמחות מראש, עם זאת לא הייתי שלמה עם ההחלטה המוקדמת וחשתי כי אני מעוניינת לטעום מהי עבודת ביקורת במשרד קטן טרם תחילת עבודה במשרד גדול. לכן, התחלתי את התמחותי במשרד קטן ובהמשך עברתי להתמחות במשרד גדול. במאמר זה אסקור בפניכם את ההבדלים כפי שאני חוויתיאותם בהתמחות בין שני סוגי המשרדים.
 2. התמחות במחלקת הביקורת החקירתית במשרד רואי חשבון

  במאמר זה נסקור את המבנה ואת אופי העבודה במחלקות הביקורת החקירתית במשרדי רואי חשבון, והאפשרויות לסטודנטים, מתמחים ורואי חשבון המעוניינים להשתלב בתחום. בשנים האחרונות שמענו על מעילות רבות שבוצעו בהיקפי ענק, לדוגמה חברת אנרון שקרסה ברעש גדול לאחר שמנהלי החברה הונו את המשקיעים באמצעות העברת התחייבויות החברה לחברות קשורות. הפרשה האחרונה שהסעירה את עולם העסקים וההשקעות הנה כמובן פרשת ברנרד מיידוף שהותיר משקיעים רבים חסרי כל בערוב ימיהם, כאשר ביצע מהלך הונאה שנמשך עשרות שנים.
 3. התמחות במחלקה הכלכלית במשרד רואי חשבון

  סטודנטים רבים לחשבונאות מגלים במהלך התואר כי אינם מעוניינים לעסוק במקצוע ראיית החשבון במובנו הקלאסי. משרדי ראיית החשבון השונים מציעים התמחות במחלקה הכלכלית של המשרד. סטודנטים מעטים יודעים במה מדובר. במאמר זה נסקור את המבנה ואת אופי העבודה במחלקות אלו ולמי עבודה זו מתאימה.
 4. איזה חוג נוסף כדאי לשלב עם לימודי חשבונאות

  טודנטים רבים נתקלים בעולם החשבונאות בפעם הראשונה בלימודי התואר במוסד האקדמי, מסיבה זו עליהם להסתמך על המלצות טרם בחירת החוג השני הנלמד בשילוב עם התואר בחשבונאות, המלצות שלא מתבססות על בהכרח על ידע מעמיק. במאמר זה אסקור את אפשרוית הלימוד המקובלות לשילוב עם התואר בחשבונאות, בדגש על המקצועות המומלצים לשילוב עם תואר זה. תואר בכלכלה תואר בכלכלה מהווה שילוב מוצלח במיוחד לשילוב עם לימודי חשבונאות, בעוד שהחשבונאות הנה מקצועי פרקטי, המסביר את האופן בו בנויים עסקים ברמת העסק הבודד, תורת הכלכלה מסבירה את האופן בו בני האדם והעסקים אותם הם מייסדים פועלים באמצעות ניתוח של התמריצים העומדים בפניהם.
 5. מחוויות לימודיו של סטודנט לתואר ראשון בחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים

  לפני הלימודים, ידעתי באופן כללי שרו"ח מתעסקים עם דוחות כספיים וענייני מס, אך לא ידעתי בדיוק את תפקידם של רואי החשבון במשק ומהו אופי עבודתם של רואי החשבון. סבא שלי למד במחזור הראשון של משפטים באונ' העברית, וכך גם אבי שהלך בדרכו ולמד שם משפטים, ולכן מבחינתי זה היה אך טבעי לבחור במוסד לימודים זה ללימודי התואר הראשון בחשבונאות.
 6. התמחות בתחום ניהול הסיכונים במשרד רואי חשבון

  תחום ניהול הסיכונים כולל בתוכו מגוון תתי נושאים, ניהול סיכונים הוא למעשה בחינה של החשיפות, (סיכונים) של חברה מסוימת וניתוח שלהן כולל הצעות לבקרות מתאימות והתמודדות עם סיכונים. קצת על עצמי למדתי באוניברסיטת תל אביב לתואר בחשבונאות וכלכלה, לאחר מכן התקבלתי למשרד רואי חשבון גדול ועבדתי במשך שנה בביקורת חברות. יום אחד קיבלתי קריאה ממחלקת כוח האדם בפרמה ששאלה אותי אם ארצה לעבור לעבוד בתחום ניהול הסיכונים במשרד, מדובר במחלקה חדשה יחסית אשר מנוהלת על ידי אחד השותפים המובילים של המשרד.
 7. פרשת הדרכים בבחירת הקרירה של מתמחה בראיית חשבון – אפשרות התמחות בביקורת ענ"א ומערכות מידע

  1.כללי מקצוע ראית החשבון מאפשר למתמחה מגוון של אופציות התקדמות בקרירה לכוונים שונים כגון: ביקורת במשרד גדול והשתלבות כשכיר ו/או שותף ביקורת במשרד קטן והשתלבות כשכיר ו/או שותף הקמת משרד רואי חשבון עצמאי עבודה כחשב בחברה עם שאיפה להתקדמות לסמנכ"ל כספים / מנכ"ל עבודה והתמחות בשוק ההון/ השקעות ביקורת פנימית התמחויות בנישות מקצועיות כגון : מיזוגים, פירוקים, ביקורת חקירתית , ביקורת ענ"א ומערכות מידע .
 8. לא על שנה ד' (בלימודי חשבונאות) לבדה

  האפשרות לגשת למבחני מועצת רואי חשבון באופן עצמאי, או- לעשות את שנה ד' לבד, עשויה להיות אלטרנטיבה מוצלחת יותר הן בהיבט חסכון כספי משמעותי והן בהיבט חסכון של זמן רב כשסיימתי את התואר הראשון, נרשמתי, כמו כל שאר הסטונדטים שלמדו איתי, לשנה ד'. זה נראה לי טבעי- מדובר בסופו של דבר בחלק ממסלול ההכשרה. סיימתי את כל תהליך ההרשמה והעברתי את המקדמה הראשונה, מתוך תשלום גבוה של למעלה מ- 20,000 ש"ח למקום בו התכוונתי ללמוד. בערך בשלב הזה, ישבתי עם כמה מחבריי הטובים ביותר מהאוניברסיטה, כששניים מהם העלו את הרעיון- למה שלא נלמד את שנה ד' לבד? מדוע שנשלם סכום כל כך גבוה עבור מבחנים שהם ממילא חיצוניים?
 9. לימודי חשבונאות, רק בבאר שבע ! וגם למה אסור ללמוד חשבונאות..

  למה כדאי ללמוד חשבונאות באוניברסיטת בן גוריון? כי ממש כיף להיות סטודנט בבאר שבע – את זה כבר שמעתם למה לא כדאי ללמוד חשבונאות בבן גוריון? כי ממש כיף להיות סטודנט שם. וכאן בדיוק מתחילה הבעייה. רוב האנשים שבוחרים ללמוד בבאר שבע דווקא עושים זאת כי הם כבר יודעים שהם הולכים לעשות חיים. רוב הסטודנטים ידעו להנות מהיתרונות האלה, ההנאה שלהם מובטחת. תמיד יש מיעוט שלא משתלב ולא מבין מה כלכך כיף בבאר שבע, הם לא מבינים אבל בעצם כן מבינים אם אתם מבינים למה אני מתכוון. והם באמת מיעוט.
 10. תוכנית עילית משרד רואי החשבון סומך חייקין (KPMG)

  "אז למה סומך-חייקין ? " "אינני יכולה להצביע על סיבה מדויקת, אך אני חשה כי אותו קול פנימי שניתב את דרכי ללימודי חשבונאות באוניברסיטה בהנחה ששם אמצא את מקומי, פעל שנית והניע אותי להחליט שסומך הוא משרד רואה החשבון בו ארצה להתמחות".

עקבו אחרינו ב: Facebook
 
Copyright © 2010 Stager
(סטאז'ר). כל הזכויות שמורות
 
StagerLogoFooter

אודות סטאז'ר

אתר סטאז'ר הוקם בשנת 2010 ושם לעצמו למטרה לשפר את הידע המצוי בפני סטודנטים לחשבונאות, מתמחים בראיית חשבון ורואי חשבון באמצעות הנחלת ידע שנצבר אצל מתמחים בתקופת ההתמחות בראיית חשבון ואצל רואי חשבון במשרד בו הם עובדים או עבדו בעבר. באופן זה אנו מקווים שמי שעתידים להתחיל את ההתמחות בראיית חשבון יוכלו לקבל החלטות נכונות יותר באשר למקום עבודתם העתידי, החלטות המבוססות על ידע ולא על מזל. קראו עוד
Close