היכן כדאי ללמוד חשבונאות?

ראשי פורומים לימודי חשבונאות היכן כדאי ללמוד חשבונאות?

מוצגות 10 תגובות – 1 עד 10 (מתוך 10 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • אלמוני

  said

  עכשיו אתם ילדים גדולים, סיימתם צבא(או שירות לאומי), עשיתם טיול(או שלא) ומסיבה לא ברורה החלטתם ללמוד חשבונאות.
  עכשיו עומדת בפניכם השאלה – היכן כדאי ללמוד?
  אז נתחיל בשאלת מליון הדולר – מכללה או אוניברסיטה?
  התשובה כאן היא לא פשוטה, שלא כמו ברוב התחומים האחרים שבהם ברור כשמש שעדיף ללמוד באוניברסיטה, בחשבונאות זה לא חד משמעי.
  קודם כל בחשבונאות יש בחינות מועצה בסוף התואר ולימודי שנת ההשלמה כך שמתבצע "ישור קו" מבחינת הרמה, כל טיעון בסגנון של "הרמה במוסד X טובה יותר ממוסד Y" לא רלוונטי כלל.
  וכאן אנחנו מגיעים למטרה של הלימודים, אם המטרה שלכם היא לסיים את הלימודים כמה שיותר בקלות,ולהתחיל לעבוד בתחום, ואתם(או ההורים שלכם) יכולים לשלם עשרות אלפי שקלים בשנה שכ"ל, אז לדעתי כדאי לכם ללמוד במכללה פרטית. במכללות לומדים תואר במנהל עסקים שהוא כשלעצמו תואר קליל, זאת יחסית לאוניברסיטאות שמכריחות את הסטודנטים שלהם ללמוד לתואר אמיתי בנוסף לחשבונאות. מה שמגדיל את העומס ורמת הקושי של הלימודים.
  בנוסף מערכות השעות במכללות נוחה יותר ומאפשרת עבודה תוך כדי הלימודים.
  מבחינת רמת הלימודים בחשבונאות – אין מה לדאוג, כי כולם ניגשים למועצה, ולכן גם במכללות וגם באוניברסיטאות רמת הקורסים בחשבונאות לא יכולה להיות שונה יותר מדי.
  בין המכללות יש כמובן את המכללה למנהל שהיא מוסד ותיק עם מרצים טובים ולא פחות חשוב – עם קשרים במשרדים הגדולים ומחלקת השמה אשר עוזרת לסטודנטים שצריכים עזרה בלמצוא התמחות, מה שלא קיים באוניברסיטאות.
  יש את רייכמן שהחוג שם חדש יחסית, אבל בגלל היוקרה שהמוסד הזה קנה לעצמו(תרתי משמע) סביר להניח שהם משקיעים בסטודנטים, מביאים מרצים טובים ועוזרים לסטודנטים למצוא התמחות.
  בנוסף יש את רופין ששם שכר הלימוד אוניברסיטאי(שליש מאשר במכללות הפרטיות) אבל אין לרופין את הקשרים שיש למכללה למנהל ולרייכמן בשוק העבודה.
  אגב, בכל הנושא של מציאת ההתמחות, לבוגרים של המכללה למנהל ושל רייכמן באופן "טבעי" קל יותר למצוא התמחות – תחשבו איזו אוכלוסיה לומדת שם…כך שלדעתי ההשוואה כאן אל מול רופין או אפילו מול אוניברסיטאות בנושא הזה לא ממש הוגנת.

  היתרונות של האוניברסיטאות הם כמובן שכר הלימוד הנמוך יותר, ה"יוקרה" (שכבר לא שווה הרבה היום בתחום החשבונאות), אפשרות(וחובה) ללמוד תואר נוסף ולטעום מהאקדמיה האמיתית.
  ומה שנקרא – לקבל את החוויה של להיות סטודנט, על כל הפעילויות הפוליטיות, השביתות, המאבקים החברתיים, האנשים המגוונים,חיי החברה,להכיר סטודנטים מחו"ל, להשתתף בכל מיני פרוייקטים וכו'.
  ומי שלא בטוח שהוא רוצה דווקא לעשות התמחות בחשבונאות, אלה אולי להמשיך לתארים מתקדמים, להשאר באקדמיה, או ללכת למוסדות פיננסיים, משרד האוצר, בנק ישראל וכו' – כאן יש יתרון ברור לבוגרי האוניברסיטאות.
  מי שכל זה לא מעניין אותו והמטרה שלו היא נטו להוציא את הנייר של התואר ולהתחיל לעבוד בראיית חשבון – עדיף לו מכללה.

  בנוגע ל"באיזו אוניברסיטה כדאי ללמוד" – זה כבר תלוי איפה אתם גרים, ואיפה אתם רואים את עצמכם גרים ב4 השנים הבאות?
  מבחינת יוקרה נטו, אוניברסיטת תל אביב והאוניברסיטה העברית הן ברמה אחת מעל השאר.
  מבחינת חיי חברה, השמועות על בן גוריון מגיעות לכל הארץ…
  אם אתה דתי ומחפש שידוך – בר-אילן 🙂
  וחיפה…מי שרוצה לגור בחיפה או באיזור.
  בנושא של מציאת ההתמחות – מי שלומד במרכז יהיה לו יותר קל כי רוב המשרדים נמצאים במרכז. באוניברסיטאות אין מחלקות השמה מקושרת כמו במכללות, ולכן הסטודנטים צריכים לחפש לרוב לבד את ההתמחות.
  לסניפים הקטנים יותר של הביג-5 בחיפה באר שבע וירושלים קשה יותר להכנס כי אין הרבה מקומות.

  אני מקווה שכל אחד בסופו של דבר ימצא את מקומו בשוק , בהתאם לכישוריו או לקשריו. בין אם הוא למד באוניברסיטה או במכללה.

  Anonymous

  said

  יופי של סקירה…איפה אתה למדת?
  אבל יש לי כמה התנגדויות:
  1. לאוניברסיטאות לא משנה איך תסובב את זה יש יותר "יוקרה" ובפרט לתל אביב ולעברית. זה נובע בעיקר מהסיבה שהרבה יותר קשה להתקבל ובאופן טבעי מגיעים לשם אנשים שקיבלו ציוני פסיכומטרי וסכם בגרויות הרבה יותר גבוהים. ולכן ניתן לומר שבאופן כללי האנשים יותר איכותיים אקדמית באוניברסיטאות. אפשר להתווכח עם מה שאני אומר ולמצוא דוגמאות פרטיות שסותרות אותי, אבל לדעתי זה בערך כמו בצבא..קבוצת האוכלוסיה שיש לה קב"א 56 בכלליות יותר איכותית צבאית מאשר קבוצת האוכלוסיה בעלת קב"א נמוך יותר.

  2. הרמה האקדמית באוניברסיטאות יותר גבוה – גם בחשבונאות. נכון שיש "יישור קו" אבל האם זה מצביע על רמת הלימוד של ההמכללות מול אונברסיטאות?? לדוגמא האם סטונדט שעבר את בחינות המוצעה ועבר בציון 70שווה ערך מקצועית לסטודנט שעבר בציון 100? האם אין חשיבות לדרך? שניהם רו"ח שווים לפי סקירתך. באופן מובהק אפשר לראות את ססטיסטיקות המעבר של בחינות המוצעה, כאשר באוניברסיטה העברית יש אחוזי מעבר של מעל 95% על הפעם הראשונה..ואני מבטיח לך שאם תבדוק את אותם סטטיסטיקות לגבי מכללת רמת גן לדוגמא לא תמצא את אותם מספרים.

  חוץ מזה, אני לא באמת יודע ואני לא חושב שאפשר לאמת את זה, אבל לי יש הרגשה כללית שהחבר'ה באוניברסיטאות מקבלים התמחות יותר בקלות.

  אלמוני

  said

  1. ברור שאתה צודק, לא התייחסתי בכוונה לרמת הסטודנטים שנכנסים למוסד, אלה רק למה שהמוסד נותן להם. זה סתם היה יוצר אנטגוניזם.

  2.כאן אני לא מסכים איתך. אין סטטיסטיקה של הציונים הממוצעים לפי מוסדות, אבל מבחינת אחוזי המעבר, המכללה למנהל נניח, לא נופלים מהאוניברסיטאות.
  הסיבה לכך היא תמונה בכך ששם מלמדים מכוון למועצה – במטרה שתעבור את הבחינה.
  בין אם הם עוברים ב60 או ב100..לא יודע עד כמה זה משנה, לדעתי רואה חשבון טוב זה לא בהכרח מי שמוציא 100 בפיננסית.

  אני התייחסתי רק למוסדות מובילים, כמובן שיש מוסדרות כמו מכללת רמת גן, כל מיני מכונים למיניהם, אוניברסיטה פתוחה וכו' שאין לי מוסג ירוק מה הולך שם – לא פגשתי בביג-4 בוגרים שלהם…יתכן ששם באמת יש הבדלי רמות.

  לא יודע מאיפה התחושה שלך, אבל במשרדים בגדולים יש הרבה מאוד בוגרי מכללות, ומהמכללה למנהל ספציפית(כנראה שזה בגלל שהם מוציאים לשוק 400 איש כל שנה).

  אני סיימתי באוניברסיטה העברית לפני שנתיים, ולכל מי שלמד איתי לא היתה בעיה מיוחדת למצוא התמחות.
  אבל עכשיו אני יודע שהשוק נהיה קשה יותר.

  Anonymous

  said

  לאורי,

  מה זאת אומרת שבאוניברסיטה לומדים תואר אמיתי ?

  ברייכמן לא רק שלומדים תואר אמיתי, אלא שלומדים שני תארים, אם באוניברסיטה אתה מסיים בוגר של תואר בחשבונאות וכלכלה, אז ברייכמן אתה מסיים עם תואר ראשון בחשבונאות ועם תואר ראשון נוסף לפי בחירתך, תסכים איתי שזה עדיף על תואר ראשון אחד, ומקומות העבודה יודעים זאת.

  כמו כן, מה רע בזה שבוגרי הבינתחומי הם מקושרים ? הם מקושרים והם יוצרים קשרים נוספים אחד עם השני, ולכן מוצאים התמחות בקלות, מה שבטוח הם לא נופלים מבוגרי האוניברסיטאות אלא אף עולים עליהם בשל הרמה הלימודית הגבוהה שרייכמן שואף אליה !

  העובדה שהאוניברסיטאות לא דואגות לסטודנטים שלהן, זה לא דבר שעליהן להתגאות בו, כי הסטודנטים זה מי שמרים את האוניברסיטאות והמכללות בעתיד, על ידי תרומות או שיתופי פעולה שכבר קיימים ברייכמן ! לא נראה לי שבאוניברסיטה בירושלים…

  דרך אגב, גם מבחינת מוסדות המדינה הסטודנטים של ריימן עדיפים על בוגרמי מוסדות אחרים, כי הם מגיעים עם ניסיון פרקטי, ועם תואר שמלמד אותם איך עולם העסקים עובד, ולא רק מודלים מתמטיים.

  סטודנט מרוצה מהמרכז הבינתחומי

  אלמוני

  said

  דיי כבר עם היחצנות, אני מקווה שהם משלמים לך לפחות על זה.
  אני אתייחס ממש בקצרה, וטיפה בציניות..

  1.באוניברסיטאות אתה עושה תואר מלא בחשבונאות, וחייב(!) לעשות תואר נוסף בין אם זה כלכלה, משפטים, לימודי אפריקה או מדעי המחשב – לפי בחירתך. ככה זה בעברית לפחות.
  ברייכמן אתה עושה תואר במנהל עסקים עם התמחות בחשבונאות,וזהו. וכמובן שאתה יכול לבחור(!) לעשות תואר נוסף אם אתה רוצה.

  2.ה"רמה" של רייכמן…על מי אתה חושב שאתה עובד? בכל תחום לימודים הרמה האקדמית שם לא מתקרבת לרמה של אוניברסיטה, מלבד חשבונאות ומשפטים ששם כולם צריכים להיות באותה רמה בגלל מבחני המועצה(והלשכה).

  3.סטודנטים מקושרים – אכן, אין שום דבר רע בזה, אבל הסטודנטים היו מקושרים הרבה לפני שהגיעו לרייכמן ככה שזה לא משיהו שהמוסד תרם להם. אם כבר אז בשבילם רייכמן הוא יותר מועדון חברתי מאשר מוסד אקדמי.

  4.אין לך מוסג על מה אתה מדבר, האוניברסיטה העברית זה המוסד שמקבל הכי הרבה תרומות מבוגרים, מהארץ ומחו"ל, מאז ומעולם. יש תוכניות של חילופי סטודנטים עם עשרות אוניברסיטאות בכל העולם,יש בית ספר נפרד לתלמידי חו"ל שבאים מכל העולם ללמוד פה, מועדוני בוגרים וכו'…לייחצן את המוסד שלך זה חמוד, אבל לפחות אל תדבר על דברים שאתה לא מכיר.

  5.מוסדות המדינה – כאן ממש הצחקת אותי. במשרד האוצר, הרשות לני"ע,בנק ישראל אין כמעט בוגרי מכללות, ורייכמן בפרט.
  רק מקומות שבהם נידרשת התמחות במשפטים מזמנים לראיונות בוגרי מכללות – פרקליטות,סניגוריה, בתי משפט וכו'.
  בתחום הכלכלי אין על מה לדבר אפילו.

  כל הכבוד לך שאתה מרוצה מהתואר שאתה קונה.

  Anonymous

  said

  העובדה שבמקומות בהם עובדים בתחום המשפטים מזמנים בוגרים של מכללות בדגש על המרכז הבינתחומי ואולי גם המכללה למנהל ובמקרים רבים מעדיפים אותם על בוגרי אוניברסיטאות מהסיבות להלן:

  1. הם הרבה פעמים יוצאי צבא שהוכיחו עצמם מבחינת קריירה
  2. הידע המוקנה להם במרכז הבינתחומי הוא רב מבחינה פרקטית ותאורטית

  מצביעה על כך שאותה מגמה קיימת גם בחשבונאות, המרכז הבינתחומי הוביל ומוביל בתחום המשפטים וכך יהיה גם בחשבונאות.

  מי שחכם, יעשה לעצמו טובה וילך ללמוד בבינתחומי.

  תראו גם סקר של עיתון דה מרקר – מי מרוויח את המשכורות הכי גבוהות לאחר תום הלימודים.

  דין

  Anonymous

  said

  תשמעו..אין דברים כאלה..
  אתם כמו חבורה של רובוטים על תקליט שבור, מה עושים לכם שם?? מה גורם לכם להעריץ את המכללה שלכם ככה?

  תשמע אחי – איך אני אנסח את זה בעדינות…? אתה מדבר שטויות. אין לי כוח אפילו לשפוך את הטיעונים שלי – הרי ככה או ככה זה נופל על אוזניים ערלות.

  Anonymous

  said

  בתור מי שסיים אוניברסיטה, אני בכלל לא בטוח שזה גרוע להיות בבינתחומי, עובדה זו עובדה – כל מי שסיים שם אוהב את המקום הזה. הם מנסים למתג אותו כמו הרווארד של ישראל, כלומר מכללה פרטית שרמת הלימודים בה גבוהה ואתה יוצר בה קשרים.

  נכון שזה עולה הרבה כסף, אבל עובדה שהסטודנטים שם לא מתלוננים על זה.

  רואה חשבון מתחיל

  Anonymous

  said

  לא כדאי ללמוד, כי לא תמצאו התמחות.

  שושנה

  said

  אהלן.
  היום איפה כדאי יותר ללמוד באוניברסיטת אריאל, המכללה למנהל או הבינתחומי ?
  מבחינת בחינות הלשכה או מציאת מקום התמחות ?

מוצגות 10 תגובות – 1 עד 10 (מתוך 10 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.

עקבו אחרינו ב: Facebook
 
Copyright © 2010 Stager
(סטאז'ר). כל הזכויות שמורות
 
StagerLogoFooter

אודות סטאז'ר

אתר סטאז'ר הוקם בשנת 2010 ושם לעצמו למטרה לשפר את הידע המצוי בפני סטודנטים לחשבונאות, מתמחים בראיית חשבון ורואי חשבון באמצעות הנחלת ידע שנצבר אצל מתמחים בתקופת ההתמחות בראיית חשבון ואצל רואי חשבון במשרד בו הם עובדים או עבדו בעבר. באופן זה אנו מקווים שמי שעתידים להתחיל את ההתמחות בראיית חשבון יוכלו לקבל החלטות נכונות יותר באשר למקום עבודתם העתידי, החלטות המבוססות על ידע ולא על מזל. קראו עוד
Close