1. על משרדי ראיית חשבון, זה הקטן עוד גדול יהיה…

  מחוויותיה של מאיה שהתמחתה במשרד רואי חשבון קטן ועברה להתמחות במשרד רואי חשבון גדול. הקדמה את לימודי התחלתי באוניברסיטה העברית בירושלים, בחוגים לחשבונאות וכלכלה. בסוף השנה הראשונה הגיעו לאוניברסיטה נציגים של המשרדים הגדולים והזמינו את הסטודנטים למצגות בהן הציעו לנו לבוא לראיון ולבחור בהם להתמחות שתחל עוד 3 שנים מאותו המועד. המסלול הטבעי ביותר היה ללכת למשרד גדול ו"לסגור" התמחות מראש, עם זאת לא הייתי שלמה עם ההחלטה המוקדמת וחשתי כי אני מעוניינת לטעום מהי עבודת ביקורת במשרד קטן טרם תחילת עבודה במשרד גדול. לכן, התחלתי את התמחותי במשרד קטן ובהמשך עברתי להתמחות במשרד גדול. במאמר זה אסקור בפניכם את ההבדלים כפי שאני חוויתיאותם בהתמחות בין שני סוגי המשרדים.
 2. התמחות במחלקת הביקורת החקירתית במשרד רואי חשבון

  במאמר זה נסקור את המבנה ואת אופי העבודה במחלקות הביקורת החקירתית במשרדי רואי חשבון, והאפשרויות לסטודנטים, מתמחים ורואי חשבון המעוניינים להשתלב בתחום. בשנים האחרונות שמענו על מעילות רבות שבוצעו בהיקפי ענק, לדוגמה חברת אנרון שקרסה ברעש גדול לאחר שמנהלי החברה הונו את המשקיעים באמצעות העברת התחייבויות החברה לחברות קשורות. הפרשה האחרונה שהסעירה את עולם העסקים וההשקעות הנה כמובן פרשת ברנרד מיידוף שהותיר משקיעים רבים חסרי כל בערוב ימיהם, כאשר ביצע מהלך הונאה שנמשך עשרות שנים.
 3. התמחות במחלקה הכלכלית במשרד רואי חשבון

  סטודנטים רבים לחשבונאות מגלים במהלך התואר כי אינם מעוניינים לעסוק במקצוע ראיית החשבון במובנו הקלאסי. משרדי ראיית החשבון השונים מציעים התמחות במחלקה הכלכלית של המשרד. סטודנטים מעטים יודעים במה מדובר. במאמר זה נסקור את המבנה ואת אופי העבודה במחלקות אלו ולמי עבודה זו מתאימה.
 4. התמחות בתחום ניהול הסיכונים במשרד רואי חשבון

  תחום ניהול הסיכונים כולל בתוכו מגוון תתי נושאים, ניהול סיכונים הוא למעשה בחינה של החשיפות, (סיכונים) של חברה מסוימת וניתוח שלהן כולל הצעות לבקרות מתאימות והתמודדות עם סיכונים. קצת על עצמי למדתי באוניברסיטת תל אביב לתואר בחשבונאות וכלכלה, לאחר מכן התקבלתי למשרד רואי חשבון גדול ועבדתי במשך שנה בביקורת חברות. יום אחד קיבלתי קריאה ממחלקת כוח האדם בפרמה ששאלה אותי אם ארצה לעבור לעבוד בתחום ניהול הסיכונים במשרד, מדובר במחלקה חדשה יחסית אשר מנוהלת על ידי אחד השותפים המובילים של המשרד.
 5. פרשת הדרכים בבחירת הקרירה של מתמחה בראיית חשבון – אפשרות התמחות בביקורת ענ"א ומערכות מידע

  1.כללי מקצוע ראית החשבון מאפשר למתמחה מגוון של אופציות התקדמות בקרירה לכוונים שונים כגון: ביקורת במשרד גדול והשתלבות כשכיר ו/או שותף ביקורת במשרד קטן והשתלבות כשכיר ו/או שותף הקמת משרד רואי חשבון עצמאי עבודה כחשב בחברה עם שאיפה להתקדמות לסמנכ"ל כספים / מנכ"ל עבודה והתמחות בשוק ההון/ השקעות ביקורת פנימית התמחויות בנישות מקצועיות כגון : מיזוגים, פירוקים, ביקורת חקירתית , ביקורת ענ"א ומערכות מידע .
 6. תוכנית עילית משרד רואי החשבון סומך חייקין (KPMG)

  "אז למה סומך-חייקין ? " "אינני יכולה להצביע על סיבה מדויקת, אך אני חשה כי אותו קול פנימי שניתב את דרכי ללימודי חשבונאות באוניברסיטה בהנחה ששם אמצא את מקומי, פעל שנית והניע אותי להחליט שסומך הוא משרד רואה החשבון בו ארצה להתמחות".
 7. למתמחים בראיית חשבון שלמדו גם משפטים – התמחות במשרדי בוטיק בתחום המיסים

  מתמחים רבים בראיית חשבון וסטודנטים לחשבונאות שואפים להגיע לתחום המסים בדגש על סוגיות מס סבוכות ותכנוני מס מורכבים. בדרך כלל מי שמעוניינים להכנס לתחום המס עובדים במחלקות המיסוי הגדולות של משרדי רואי החשבון מה – Big 4, אמנם, מי שלמדו בנוסף לתואר בחשבונאות גם לימודי משפטים יכולים לעבוד במשרדי עו"ד הנחשבים למשרדי בוטיק בתחום המס. מאמר זה נכתב על ידי מתמחה בראיית חשבון אשר למד תואר משולב במשפטים וחשבונאות והחל לעבוד במשרד עו"ד בוטיק בתחום ייעוץ המס, במטרה לתת מושג למתמחים בראיית חשבון אשר למדו תואר משולב במשפטים וחשבונאות לגבי האפשרות לעבוד בתחום ייעוץ המס במשרדי בוטיק.
 8. קבלה להתמחות במשרדי רואי חשבון – דינמיקה קבוצתית

  בשל הביקוש הגובר מצד סטודנטים לחשבונאות להתקבל להתמחות במשרדי רואי החשבון הגדולים, ובמקומות התמחות נוספים הנחשבים אטרקטיביים ואשר בהם ניתן להתמחות בראיית חשבון או לעבוד כרואי חשבון ואשר מספר המעוניינים להתמחות ולעבוד בהם גבוה, נוקטים אותם מקומות עבודה במספר מבחנים ומבדקים שנועדו לסנן את העובדים והמתמחים הפוטנציאליים בטרם קבלתם להתמחות או לעבודה. אחד המבחנים הנפוצים אותו מיישמים משרדי רואי החשבון הגדולים הוא מבחן הדינמיקה הקבוצתית. מבחן זה אשר משמש מעסיקים רבים, הותאם לצרכיהם של משרדי רואי החשבון הגדולים במטרה שיוכלו להגיע לסינון מיטבי של מי שמבקשים לעבור אצלם את ההתמחות בראיית חשבון או לעבוד אצלם כרואי חשבון וכך יסייע בידם להשיג את המתמחים ורואי החשבון המתאימים להם ביותר.
 9. איך בוחרים התמחות?

  חוויית ההתמחות צריכה להיות חוויה מקצועית, מעצבת ונעימה ואין סיבה שקלישאות כמו "כל ההתמחות הייתי קשור למכונת צילום" יהפכו למציאות. אחת הבחירות החשובות בעיצוב הקרירה המקצועית של רואה חשבון, ואולי החשובה מכולן, היא בחירת מקום התמחות. בחירה נכונה ומתאימה עשויה להעניק למתמחה יתרון יחסי ונקודת זינוק לעתיד מבטיח. עם זאת, האינטנסיביות והמולת הלימודים מאלצת לעיתים סטודנטים לחשבונאות להתנהל עם הבחירות שלהם במקום לנהל אותן
עקבו אחרינו ב: Facebook
 
Copyright © 2010 Stager
(סטאז'ר). כל הזכויות שמורות
 
StagerLogoFooter

אודות סטאז'ר

אתר סטאז'ר הוקם בשנת 2010 ושם לעצמו למטרה לשפר את הידע המצוי בפני סטודנטים לחשבונאות, מתמחים בראיית חשבון ורואי חשבון באמצעות הנחלת ידע שנצבר אצל מתמחים בתקופת ההתמחות בראיית חשבון ואצל רואי חשבון במשרד בו הם עובדים או עבדו בעבר. באופן זה אנו מקווים שמי שעתידים להתחיל את ההתמחות בראיית חשבון יוכלו לקבל החלטות נכונות יותר באשר למקום עבודתם העתידי, החלטות המבוססות על ידע ולא על מזל. קראו עוד
Close